Aktuality Rok dizajnu

Už 5. júna predstavíme slovenský dizajn vo francúzskom Marseille

Už 5. júna predstavíme slovenský dizajn vo francúzskom Marseille

Trvanie: 5. jún 2021 - 1. október 2021
Miesto: Unité d’Habitation Le Corbusier, 280 Boulevard Michelet, 13008 Marseille, Francúzsko


Slovenské centrum dizajnu spoločne s francúzskym partnerom Kolektiv Cité Radieuse a jeho hlavnou kurátorkou Laurou Serra Forest pripravilo kurátorský výber súčasného slovenského dizajnu. Výstava s názvom Krehký betón bude od 5. júna prístupná v Le Corbusierovej Unité d'habitation v Marseille. 

Krehky beton_1  Krehky beton_2

Výstava predstaví viac ako 20 slovenských dizajnérov, umelcov a štúdií. Rôzne diela spája spoločný vizuálny jazyk, ktorý odráža najkrehkejšie esenciu modernistickej estetiky. V úvode sa predstaví pop-up shop - predajná výstava vybraných slovenských dizajnérov, ktorá bude začiatkom septembra rozšírená o nepredajné diela ďalších slovenských dizajnérov. Niekoľkomesačný francúzsko-slovenský projekt zavŕši reprezentatívna prehliadka slovenského dizajnu, ktorý je inšpirovaný mestským prostredím a estetikou brutalistickej architektúry.

Bratislava patrí k európskym mestám s najväčšou koncentráciou budov postavených v modernistickom a brutalistickom štýle 60. až 80. rokov. Ten je nielen typickým znakom hlavného mesta Slovenska, ale aj zdrojom inšpirácie pre celú generáciu dizajnérov, grafikov, filmárov a umelcov. Ideálnym miestom na predstavenie takejto výstavy je preto Le Corbusierova Unité d'habitation, ktorá je považovaná za pôvodnú stavbu brutalizmu.

Výstava Krehký betón otvára diskusiu o paradoxnej krehkosti betónu ako materiálu, ale aj o modernistickej utópii urbánneho a spoločenského života. Táto utópia našla niektoré zo svojich najambicióznejších prejavov práve v Bratislave, napríklad v petržalskom sídlisku na južnom brehu Dunaja, ktoré je domovom štvrtiny obyvateľov mesta. Modernistická a brutalistická estetika, dlhodobo opovrhovaná a spájaná so sociálnym inžinierstvom a kontrolou, sa vrátila do nášho súčasného vizuálneho prostredia. Odrazu je absolútne mestská, ponúka veľké priestory, rozvíja nové možnosti, ale môže byť aj symbolom slobody a výzvy pre organizácie, dizajnérske štúdiá a umelcov, ktorí sa rozhodli usadiť v tomto prostredí, ako napríklad Kunsthalle Bratislava alebo kretívny uzol na okraji hlavného mesta Nová Cvernovka.

Informácie o výstave a kontakty

Otvorenie výstavy: 5. 6. 2021

Trvanie výstavy: 5. 6. – 1. 10. 2021 

Miesto: Unité d’Habitation Le Corbusier, 280 Boulevard Michelet, 13008 Marseille, Francúzsko

Hlavná kurátorka: Laura Serra Forest

Kurátorská spolupráca: SCD

Architektúra a realizácia výstavy: Kolektiv Cité Radieuse

Grafický dizajn: Matej Vojtuš

Produkcia: Zdenka Pepelová, Maroš Schmidt, SCD

Organizátori výstavy: SCD, Institut Slovaque de Paris, Kolektiv Cité Radieuse

Výstava je súčasťou celoročného projektu Rok slovenského dizajnu 2021, ktorý realizuje Slovenské centrum dizajnu v spolupráci s Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a ďalšími partnermi. Viac informácií o Roku slovenského dizajnu 2021 nájdete na: www.rokdizajnu.scd.sk

Partneri

MKSR      

 

 MZV SR

 

IS_logo

 

Generálny reklamný partner

J&T banka

 

Ak máte záujem o ďalšie informácie, prosím kontaktujte:

(SK) zdenka.pepelova@scd.sk / +421 918 731 450

(FR) kolektivciteradieuse@gmail.com / +33 679 231 726

Instagram: @galerie318 / @kolektivciteradieuse