Aktuality

Human by Design - ako návštevníci vnímali prepojenie dizajnu a prežitie ľudského druhu?

Human by Design - ako návštevníci vnímali prepojenie dizajnu a prežitie ľudského druhu?

Počas septembra a októbra prebiehala v Galérii dizajnu Satelit výstava Human by Design. Názov výstavy vychádza z knihy austrálskeho filozofa a teoretika dizajnu Tonyho Frya Becoming Human by Design (2012), ktorý analyzuje význam dizajnu pri adaptácii človeka na meniace sa podmienky, a vôbec pri prežití ľudského druhu.

Počúvame stále viac a viac o potrebe zmeniť prístup a filozofiu tvorby dizajnu, volanie po zodpovednosti k prírode i voči ľudskému druhu. Dizajn, jeho prax i teória, reaguje na túto situáciu vznikom metodológií ako design thinking, kritický dizajn, sociálny dizajn.

Výstava predstavila návrhy a riešenia, ktoré vyjadrujú túžbu po zmene a udržateľnosti. Priniesla kritický pohľad a príklady riešení z praxe, spôsoby uvažovania mladých generácií dizajnérov a teoretikov. Návštevníci si mohli pozrieť už existujúce projekty zo Slovenska i medzinárodného kontextu, niektoré prezentácie vznikli ako experimenty aktuálne pre túto výstavu. V Novej Cvernovke bol partnerskou akciou výstavy Festival Nasuti a workshop Na suti pre deti. Súčasťou výstavy bola aj komentovaná prehliadka. Samotná výstava aj sprievodné podujatia zaznamenali mnoho pozitívnych ohlasov.

Výstupmi súvisiacimi s Human by Design výstavou sú audiovizuálne prezentácie dostupné na YouTube kanáli SCD.
Krátky film Nová Cvernovka - Miesto inovácií patrí k výsledkom výskumu, ktorý bol zameraný na hľadanie inovatívnych projektov, dizajnu či technológií, druhé video Festival Nasuti predstavuje festival súčasného umenia s environmentálnym zameraním, ktorý sa každoročne v Novej Cvernovke koná.

V SCD aktuálne pracujeme na uvedení tejto výstavy v zahraničí.

Výstava aj audiovizuálne prezentácie vznikli v rámci cyklu aktivít projektu Design & Innovation, Cezhraničná spolupráca inštitúcií dizajnu v digitálnej dobe podporeného programom spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko 2014 – 2020.


Viac o projekte Dizajn a inovácie, Cezhraničná spolupráca inštitúcií dizajnu v digitálnej dobe sa dozviete tu.

Predošlý článokPredošlý článok     Nasledujúci článokNasledujúci článok


 

Články D&I

Projekt Design & Innovation, Cezhraničná spolupráca inštitúcií dizajnu v digitálnej dobe, je spolufinancovaný z Európskeho fondu sociálneho rozvoja v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko 2014 – 2020.

Logo Európskej únie Interreg V-A Slovenská republika - Rakúsko