Aktuality

Škola umeleckých remesiel v Bratislave (1928 – 1939) - laboratórium moderny medzi Berlínom a Viedňou

Škola umeleckých remesiel v Bratislave (1928 – 1939) - laboratórium moderny medzi Berlínom a Viedňou

Trvanie: 10. október 2019 - 1. november 2019
Vernisáž: 9. október 2019 (streda), 18:30
Miesto: Slovenský inštitút vo Viedni, Wipplingerstraße 24-26, Viedeň, Rakúsko


Výstava pri príležitosti 100. výročia založenia Bauhausu a 90. výročia založenia Školy umeleckých remesiel v Bratislave (ŠUR)

Výstava Školy umeleckých remesiel (ŠUR) na Slovenskom inštitúte vo Viedni je súčasťou našich tohtoročných aktivít, ktorými sa snažíme predstaviť túto výnimočnú školu medzinárodnému publiku. Hoci ŠUR býva spájaná najmä s nemeckým Bauhausom, prirodzene udržiavala kontakty aj s Kunstgewerbeschule vo Viedni. V roku 1932 sa konala exkurzia viedenských pedagógov na výročnú výstavu ŠUR v Bratislave, pričom žiacke práce si prišiel pozrieť aj slávny architekt a dizajnér Josef Hoffmann. V spolupráci s Josefom Vydrom vznikol sprievodca po Slovensku od rakúskeho publicistu Leopolda Wolfganga Rochowanského a aj svojím detským oddelením reagovala ŠUR na jedinečné detské kurzy Franza Cizeka. Aj tieto, donedávna len málo známe spolupráce Bratislavy a Viedne nám dokazujú, že sa Josef Vydra pri tvorbe programu ŠUR neobracal iba na slávny Bauhaus, ale hľadal inšpiráciu v rámci viacerých progresívnych škôl v regióne strednej Európy. Rakúskeho diváka tak ŠUR určite zaujme nie len svojou modernosťou, ale aj týmito konkrétnymi kontaktmi medzi Bratislavou a Viedňou, na ktoré bude zameraná aj komentovaná prehliadka výstavy.

Komentovaná prehliadka: 23. 10. 2019 o 18:30

Otváracie hodiny:
Po – Pia: 09:00 - 17:00
So, Ne: zatvorené

Kurátorka
Klára Prešnajderová

Architekt výstavy
Martin Kubina

Grafický dizajn
Pavol Truben

Preklady do nemčiny
Klára Prešnajderová

Spolupráca na výstave
Maroš Schmidt

Hudobný program na vernisáži
FUTURIT SCHELLACK DISKOTHEK

Organizátori
Slovenský inštitút vo Viedni
Slovenské múzeum dizajnu-SCD


Výstava z cyklu aktivít projektu Dizajn a inovácie, Cezhraničná spolupráca inštitúcií dizajnu v digitálnej dobe podporeného programom Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko 2014 – 2020.

Predošlý článokPredošlý článok     Nasledujúci článokNasledujúci článok


 

Články D&I

Projekt Design & Innovation, Cezhraničná spolupráca inštitúcií dizajnu v digitálnej dobe, je spolufinancovaný z Európskeho fondu sociálneho rozvoja v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko 2014 – 2020.

Logo Európskej únie Interreg V-A Slovenská republika - Rakúsko